Výstava o českých obětech nacistické represe otevřena veřejnosti

Praha, 4. únor 2025 – Dne 4. února 2025 se pod záštitou německého velvyslance v ČR J.E. Andrease Künneho uskutečnila vernisáž výstavy České oběti Plötzensee v Goethe-Institutu v Praze, kterou ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravil Památník německého odboje (Gedenkstätte Deutscher Widerstand).

Výstava, která je poprvé přístupná české veřejnosti, si připomíná památku 671 zavražděných obětí a přibližuje vznik a rozsah odboje na území Čech a Moravy obsazené říšskou brannou mocí. Politici, armádní důstojníci, intelektuálové, řemeslníci i členové Sokola. Občané Československa popravení na centrálním popravišti tzv. Třetí říše v Berlíně-Plötzensee tvořili – hned po Němcích – druhou nejpočetnější národnostní skupinu.

Výstavu zahájila ředitelka institutu paní Anaϊs Boelicke a otevřela ní programovou řadu Vzpomínky, která bude probíhat v letošním roce na pozadí 80. výročí konce II. sv. války. Německý velvyslanec J.E. Andreas Künne v úvodním proslovu vyzdvihl důležitost připomínání obětí protinacistického odboje v kontextu současného dění v Evropě a poděkoval organizátorům za její zorganizování.

„V berlínském vězení Plötzensee zemřelo za druhé světové války rukou nacistů 671 občanů Československa, z toho 611 kvůli svému zapojení do odboje,“ uvedl garant a autor výstavy PhDr. Jan Boris Uhlíř, Ph.D. z Archivu bezpečnostních složek. „Zpravidla byli sťati gilotinou či oběšeni. Naše expozice představuje necelé dvě desítky z nich. Alespoň dvě desítky osudů, na které bychom neměli zapomenout,“ dodal.„Tuto výstavu doporučuji především mladé generaci. Je velice důležité připomínat si příběhy těchto hrdinů a vědět, že za dnešní svobodu vděčíme také odbojářům, jejichž oběť nezůstane zapomenuta. Jsme rádi, že se jako archiv můžeme spolupodílet na této výstavě, která prezentuje řadu významných materiálů z fondu 141, který spravujeme“, dodal ředitel ABS Miroslav Urbánek.

Vernisáže výstavy se účastnila řada významných hostú z řad diplomatického sboru jako i příbuzní obětí nacistické represe. Z členů Rady ÚSTR se vernisáže účastnila její předsedkyně paní Monika MacDonagh-Pajerová a místopředseda pan Michal Klíma. Výstava se již představila v Památníku německého odboje v Berlíně a krátce byla již prezentována i v parlamentu České republiky.

Výstava je v novém grafickém a prostorovém uspořádaní pro veřejnost volně přítupná od 5. února do konce 30. dubna 2025 v prostorách Goethe-Institutu (Masarykovo nábřeží 32, Praha 1) a bude doplněna bohatým doprovodným programem s řadou filmových projekcí, diskuzí, rozhovorů s potomky popravených, jakož i aktivit a pracovních listů pro školy.